Az országos védőnői hálózat 2015. évben ünnepelte 100 éves évfordulóját. Megalakulása óta sok változáson ment keresztül, de alapgondolata megmaradt „a családok egészségének védelme”. A társadalmi, gazdasági átalakulások, a lakosság kedvezőtlen egészségi állapota újabb kihívásokat állít a védőnők elé. Fő feladatukon – a várandós anyák és gyermekek gondozásán túl a primer prevencióban is jelentős szerepet vállalnak. Tevékenységüket családlátogatás, tanácsadás és közösségi egészségfejlesztő programok keretében végzik.
2005. évben a védőnői szolgálat felépítése megváltozott területi és iskolát ellátó védőnőkre. Ez a változás lehetővé teszi, hogy az iskolát ellátó védőnők még hatékonyabban tudják az iskoláskorúak egészség-magatartását befolyásolni, fejleszteni saját egészségük érdekében.
Szombathely városban 22 területi védőnői szolgálat, az általános- és középiskolákat ellátó 16 iskola védőnői szolgálat és 2 vegyes körzet működik.
Területi védőnő szolgálatok
A 2023. július 1. napjától megvalósult szervezeti átalakulás okán a területi védőnők a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórházhoz kerültek át.
Iskola Védőnő Szolgálat
Az iskolavédőnő a feladatait az iskolai ellátásról szóló 26/1997. (IX. 3.) NM rendelet 3. sz. mellékletében meghatározottak alapján végzi általános- és középiskolában egyaránt.
A rendszeresen végzett védőnői szűrések során fény derül sok még kezelhető és kezelést igénylő problémára. Ezen szűrések alkalmával és a védőnő által tartott fogadóórákon lehetőség nyílik kötetlen hangvételű egyéni beszélgetésekre a gyerekekkel, fiatalokkal akár egészségi, lelki vagy életvezetési problémáikról. Kompetenciánk határait ismerve szükség esetén szakemberhez irányítjuk a gyerekeket. A védőnő lehetőséget biztosít a szülőknek is a gyermekükkel kapcsolatos problémák megbeszélésére.
Nyomon követi a krónikus betegségben szenvedő gyermekek állapotát. A gondozás során kiemelt figyelmet fordít a szakorvosnál történő megjelenésre, gyógyszerszedésre, állapotváltozásokra.
Nyitott szemmel jár a gyerekek között nap, mint nap. Ha felfigyel vagy jelzést kap egy gyermek veszélyeztetéséről, a jelzőrendszer tagjaként a pedagógusokkal együttműködve megteszi a szükséges intézkedéseket.
Munkájának kiemelt jelentőséggel bíró területe az egészségfejlesztés, az egészséges életmódra nevelés. A legkisebbektől a legnagyobbakig életkoruknak, érdeklődésüknek, aktuális problémájuknak megfelelő témákban tart órákat. Ebben magas színvonalú segédeszközök, technikai feltételek állnak rendelkezésére.
Az órák témái igazodnak a Népegészségügyi Programhoz: